Začátky

popis · 2009-2013

Jak jsme se dostali k filmování a co jsme natočili jako úplně první video?

Existuje velká spousta uznávaných tvůrců, kteří se dobrovolně ztrapňují tím, že sdílejí svoje první „výtvory“, pro pobavení svých příznivců. Vzhledem k tomu, že žijeme právě v době masivního sdílení obsahu, tak máme možnost vidět raná díla autorů, pro jejichž dnešní tvorbu máme ohromný respekt. Tak i my, přestože stále stojíme na záčátku své cesty, jsme se rozhodli podělit se o své první filmové "zkušenosti".

Psal se konec roku 2011, když jsme se na jedné ze společných návštěv u sebe doma nudili. Proletěla nám hlavami myšlenka, že bychom mohli zkusit vytvořit animované video. Aniž bychom si to nějak promysleli, tak jsme na jedno místo nashromáždili foťák a LEGO figurky a dali jsme se do práce. Kdo se někdy o animaci zajímal zajisté ví, že je k ní potřeba spousta času, ale hlavně trpělivosti, které jsme, jak by se dalo čekat, moc něměli. Přestože výsledek se nemohl ničím pyšnit, tak jsme postupně vytvořili necelou desítku dalších podobně kvalitních videí.

Naše ambice zapříčinily, že jsme dostali pokročilejší nápad – zkusit něco hraného. První z ideí byl videoklip k jedné z našich oblíbených písniček. To krachlo někde upřostřed výroby kostýmů a zdobení ubrusů krepovými papírky. Následující myšlenka byla zfilmovat pohádku, kterou napsal David Frýdl jako divadelní představení do školní besídky. Byla o čarodějovi a jeho useklé ruce. Tentokrát jsme se sice dostali mnohem dál, ale ani tento projekt se nedočkal svého konce. Po skoro dvou letech bylo na světě nesestříhané „něco“, co matně připomínalo náš původní záměr.

Po tom, co jsme tento projekt prohlásili za hotový, tak jsme přemýšleli, jak dál. Pár návrhů jsme zamítli, než jsme se po pár letech dostali k něčemu co nás zaujalo. Opět David Frýdl, opásáný dospěláckým rozumem, nám ukázal povídku Miloše Macourka a doporučil, že bychom ji mohli zkusit zfilmovat tentokrát trochu "profesionálněji". Napsat pořádný scénář, nakreslit stoaryboard či dokonce obsadit dospělé herce. A tak jsme se jeho rad drželi, až jsme po strastiplné cestě dospěli k hotovému krátkému filmu, Holčička s náhradní hlavou.