Valentýn je zvědavý kluk. Když má jít poprvé do školy, dědeček mu prozradí jen těžko uvěřitelnou věc.

Pro film TABULE modrá jako nebe jsme se rozhodli po natočení filmu Holčička s náhradní hlavou. M. Macourek nás tak zaujal, že jsme si řekli, že je škoda ho alespoň ještě jednou nevyužít. A tak jsme hned začali číst spoustu jeho povídek až jsme narazili právě na Tabuli modrou jako nebe.

Předprodukce

Začali jsme psát scénář a u toho jsme si představovali, koho asi tak obsadíme do rolí. Výběr byl většinou jasný: Jiří Lábus do role nevrlého pána, Matyáš Kovář do role zvědavého chlapečka. Jen s rolí učitelky jsme si nevěděli rady, až nás napadlo, že skvělá učitelka by byla naše teta Halka Volkmanová, která je učitelkou i v reálném životě. Ta naši nabídku s radostí přijala - nejspíše už kvůli tomu, že zvuk do filmu dělal její syn Kryštof Volkman.

Produkce

Natáčení bylo naplánováno na duben 2017, ale kvůli jinému projektu, který se nám s datem křížil, jsme interiérové scény natočili už v únoru. Celkem to byly 3 dny. Za zmínku stojí např. to, že na natáčení ve škole jsme dosáhli našeho rekordu a to: přes 100 záběrů za den.

Pak jsme měli 2 měsíce pauzu, kterou jsme využili na staříhání toho co jsme už měli natočeno. A na konec už přišel duben a s ním i dotočení posledních záběrů. Velmi těžké bylo sehnat 30 převážně dospělích lidí do komparzu. O to více nás pak mrzelo, když v naplánované datum pršelo a my jsme byli nuceni posunout termín až o tři týdny později. Nakonec se ukázalo toto rozhodnutí jako správné, protože v náhradní termín bylo 30 stupňů a jasná obloha.

Post-produkce

I navzdory třítýdennímu zpoždění jsme premiéru stihli v plánovaný čas a to na přelomu května a června. Stálo nás to však velmi mnoho úsilí, protože jsme například ještě dva týdny před premiérou neměli nahraného vypravěče a film byl kompletně dodělán až týden před akcí. Zbylý čas jsme zaplnili vypalováním DVD. (To doufejme na výsledku vidět není). V plánovaný den premiéry (pondělí 5.6. 2017) bylo kino Pilotů, kde se premiéra pořádala, vyprodané a my jsme tak měli (snad úspěšně) za sebou další film, tentokrát Tabule modrá jako nebe.

Hrají

Valentýn: Matyáš Kovář

dědeček: Luděk Nešleha

paní učitelka: Halka Volkmanová

Kristýna: Ema Zvočcová

Vladimír: Jiří Lábus

Hubert: Matyáš Koška

vypravěč: Petr Nárožný

Reakce

„Nejvíce jsem si užil obě natáčení venku. Bylo pro pro mě zajímavé natáčet se známými herci (jako s Jiřím Lábusem). Také bylo dobré, že jsem měl na druhém natáčení pár svých spolužáků. Byla smůla, že když jsme natáčeli vevnitř, bylo hezky a když venku, bylo hnusně. Natáčení poslední scény se muselo dokonce kvůli dešti jednou odvolat. Ale i tak jsem si to užil.“ Matyáš Kovář, Valentýn

„Na natáčení mě opravdu fascinovalo (v dobrém), že natáčím se čtrnáctiletými profesionály. Když mi kluci svěřili tuto roli, tak jsem si natačení takto nepředstavoval. Co by však do budoucna chtělo zlepšit, je důkladnější časové harmonogramy v exteriérových scénách. Když jsme například točili venku v zimě, tak byla každá ušetřená vteřina v teple drahá.“ Luděk Nešleha, Dědeček